تولید نمایشگر با موی دورریز انسان
تولید نمایشگر با موی دورریز انسان

محققان دانشگاه کوینزلند استرالیا برای اولین بار از موی دورریز انسان برای تولید نمایشگرهای ام ال ای دی استفاده کرده اند. به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، بخش زیادی از موی انسان ها در آرایشگاه‌ها به دور ریخته می شود و محققان از همین موهای دورریز برای تولید […]

محققان دانشگاه کوینزلند استرالیا برای اولین بار از موی دورریز انسان برای تولید نمایشگرهای ام ال ای دی استفاده کرده اند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، بخش زیادی از موی انسان ها در آرایشگاه‌ها به دور ریخته می شود و محققان از همین موهای دورریز برای تولید نمایشگر او ال ای دی استفاده کرده اند.

موی انسان منبعی غنی از کربن و نیتروژن است و لذا می توان از آن برای تولید موادی با قابلیت انتشار نور استفاده کرد. محققان بعد از پردازش مو آن را تا دمای ۲۴۰ درجه سانتیگراد گرما داده اند و از این طریق تنها کربن و نیتروژن مو را بر جای گذاشته اند. در مرحله بعد از ماده باقی مانده برای تولید نانومواد کربنی با ضخامت کمتر از ۱۰ نانومتر استفاده شده است.

این مواد سپس با پلیمری خاص ترکیب شده اند و لایه ای فعال را برای تولید نمایشگرهای او ال ای دی شکل داده اند. نمونه اولیه نمایشگر او ال ای دی تولید شده بدین شیوه با ولتاژ پایین کار می کند و نوری آبی از خود ساطع می کند که چندان درخشان نیست، ولی از آن می توان برای تولید نمایشگرهای پوشیدنی و کوچک استفاده کرد.