لبیک موکب‌های عراقی به آیت‌الله سیستانی درباره عزاداری محرم
لبیک موکب‌های عراقی به آیت‌الله سیستانی درباره عزاداری محرم

برخی از موکب‌های عراقی پس از انتشار بیانیه آیت‌الله سیستانی درباره عزاداری امام حسین (ع) در ایام کرونا، اعلام کردند که دسته‌های عزاداری را برگزار نمی‌کنند و همچنین به تلاش برای مبارزه با کرونا ادامه می‌دهند. به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، در آستانه محرم و عزاداری امام حسین (ع)، برخی از موکب‌های کربلا با […]

برخی از موکب‌های عراقی پس از انتشار بیانیه آیت‌الله سیستانی درباره عزاداری امام حسین (ع) در ایام کرونا، اعلام کردند که دسته‌های عزاداری را برگزار نمی‌کنند و همچنین به تلاش برای مبارزه با کرونا ادامه می‌دهند.

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، در آستانه محرم و عزاداری امام حسین (ع)، برخی از موکب‌های کربلا با توجه به شیوع کرونا و بیانیه آیت‌الله سیستانی مرجعیت شیعه، در دهه اول محرم متفاوت از سال‌های گذشته فعالیت می‌کنند؛ به طوری که برخی از این موکب‌ها با انتشار بیانیه‌ای از عدم برپایی دسته‌های عزاداری خبر دادند و برخی دیگر قرار است هزینه‌های برپایی مراسم‌های عزاداری را برای درمان بیماران کرونایی تخصیص دهند.

بر همین اساس، موکب صنف کفاش‌های کربلا که قدمتی بیش از ۱۰۰ سال دارد و در ایام عزاداری امام حسین (ع) نه تنها صبحانه و ناهار بلکه بین زائران اباعبدالله (ع) شام نیز در چندین نوبت توزیع می‌کند و دسته عزاداری بزرگی نیز در محرم و صفر در کربلا و بین‌الحرمین دارند، امسال به منظور لبیک‌گویی به بیانیه آیت‌الله سیستانی، برپایی دسته عزاداری را متوقف می‌کند.

به گفته جاسم، مسؤول موکب کفاش‌های کربلا امسال برای جلوگیری از شیوع کرونا و حفظ سلامت زوار و همچنین عدم پذیرش زائر تا ۱۳ محرم در کربلا، صنف کفاش‌ها قمه زنی و دسته‌های عزاداری را متوقف می‌کند و بخشی از هزینه‌های وعده‌های غذایی ایام محرم را به بیماران کرونایی اختصاص می‌دهد.

بر اساس بیانیه این صنف، خادمان حسینی با شعار «تا زنده‌ایم حسینی می‌مانیم» به فرمان آیت الله سیستانی لبیک گفته و برنامه‌های عزاداری امام حسین (ع) را محدود می‌کند و به ارائه سایر خدمات برای مبارزه با کرونا خواهد پرداخت.