نظارت بر فعالیت مؤسسات خیریه در دستور کار مجلس قرار دارد
نظارت بر فعالیت مؤسسات خیریه در دستور کار مجلس قرار دارد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: قطعا مجلس به موضوع نظارت و شفاف سازی مؤسسات خیریه ورود می‌کند. به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران درباره  همکاری مردم در ایجاد مؤسسات خیریه، گفت: مردم  ایران جزء بی نظیرترین مردم دنیا در کمک به همنوع […]

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: قطعا مجلس به موضوع نظارت و شفاف سازی مؤسسات خیریه ورود می‌کند.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران درباره  همکاری مردم در ایجاد مؤسسات خیریه، گفت: مردم  ایران جزء بی نظیرترین مردم دنیا در کمک به همنوع و تاسیس بنیادهای خیریه هستند که خیریه‌های سلامت هم جزو آنها محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: معمولا افراد خیر بخاطر اعتماد به این خیریه‌ها کمک‌هایی می‌کنند و بعضا حتی برخی افراد خیر هم اموالشان را صرف این امور می‌کنند تا برنامه‌های این خیریه‌ها پیش برود.

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: درباره عملکرد موسسات خیریه، گفت: شفافیت سازی‌ها در این امر منوط به وجود ناظران است و در حال حاضر متاسفانه ناظرى بر عملکرد این موسسات خیریه وجود ندارد تا سوء استفاده‌ای انجام‌نگیرد که همین نبود ناظر باعث شده است تا سوء استفاده‌هایى شده و بی اعتمادی‌هایى به وجود بیاید.

موسوی لارگانی بیان داشت: اگر فردی به طور مثال دستگاهی را در حوزه  سلامت به خیریه‌ای اهدا می‌کند تا با هزینه کمتر و حتی رایگان بیماران پذیرش کنند باید نظارت جدی برعملکردشان وجود داشته باشد تا سوء استفاده‌ای انجام ‌نشود و خود مؤسسه‌های خیریه باید برنامه کاری‌شان را به طور شفاف بیان کنند.

وی با اشاره به استفاده موثر از فضای مجازی در این حوزه، خاطرشان کرد: می‌توان با استفاده از نرم افزارهای مختلف عملکرد خیریه را در سایت بارگذاری کرد و با اینکار علاوه بر شفاف سازی بیشتر اعتماد مردم و کمک آنها هم به این موسسات بیشتر می‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم  از فعالیت مجلس در خصوص شفافیت سازی موسسات خیریه خبر داد و گفت: شفاف سازی مجلس در دستور کار است و مبارزه با فساد از وعده‌های مجلس یازدهم است و فرقی نمی‌کند این نهادها دولتی باشند یا غیر دولتی.

موسوی لارگانی افزود:قطعا مجلس برای نظارت و شفاف سازی در این حوزه ها ورود خواهد کرد و خودِ موسسات باید تمام برنامه‌هایشان را به طور لحظه‌ای به اطلاع مردم برسانند.

وی با اشاره به توجه  وزارت بهداشت به موسسات خیریه سلامت  و روند نظارت به تسهیلاتی که در اختیارشان قرار می‌گیرد و خدماتی که به بیماران می‌دهند، گفت: در این روند وزارت بهداشت گروهی را به عنوان ناظر جهت بررسی اسناد مالی و برنامه‌های خیریه‌ها مامور می‌کند و اگر هم نیاز به قانون خاصی وجود داشته باشد به یقین مجلس ورود کرده و قانون نظارت بر خیریه‌ها را مصوب می‌کند.

وی  از کمک‌های مجلس یازدهم در حوزه  موسسات خیریه، گفت: باتوجه به حضور نمایندگان انقلابی در مجلس امیدوارم که هم بحث نظارت جدی تر شود و هم وضعِ قوانینی که از یک سری اتفاقات جلوگیری می‌کند؛ چون پیشگیری بهتر از مبارزه است.