یک اقتصاددان تشریح کرد:رویکرد وزرای دولت سیزدهم باید چگونه باشد؟
یک اقتصاددان تشریح کرد:رویکرد وزرای دولت سیزدهم باید چگونه باشد؟

یک اقتصادان گفت: هر چه تحریم‌های آمریکا بیشتر شد با مقاومت و همراهی مردم مواجه شد، هرچند این ریاضت اقتصادی برای مردم بسیار سخت بود چرا که خط فقر را در قشر متوسط جامعه افزایش داد و جنگ روانی ایجاد کرد اما آمریکا در این دو مقوله جنگ اقتصادی و روانی به اهداف خود نرسید. […]

یک اقتصادان گفت: هر چه تحریم‌های آمریکا بیشتر شد با مقاومت و همراهی مردم مواجه شد، هرچند این ریاضت اقتصادی برای مردم بسیار سخت بود چرا که خط فقر را در قشر متوسط جامعه افزایش داد و جنگ روانی ایجاد کرد اما آمریکا در این دو مقوله جنگ اقتصادی و روانی به اهداف خود نرسید.

بهزاد خسروی اظهار کرد: از اوایل انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا و خروج او از برجام، ایران دوره‌های مختلفی را گذراند و دولت آمریکا از طریق جنگ اقتصادی سخت‌افزاری ونرم افزاری و روانی با ما برخورد کرد.
وی با بیان این‌که جنگ اقتصادی سخت‌افزاری که شامل تحریم‌ها بود آرام‌آرام شدت گرفت، افزود: این تحریم‌ها از جمله سیاست‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا بود و از این طریق برخوردها را شروع کرد. ایران تنها کشوری بود که برای نحوه برخورد به لحاظ تحریم‌ها یک اداره اختصاصی را برایش در نظر گرفتند این درحالیست که آمریکا با روسیه، چین، کره شمالی، عراق، سوریه و… در تقابل است اما با هیچ‌کدام مثل ایران در تحریم ها برخورد سختگیرانه نکرد.
این اقتصاددان بیان کرد: از نظر بسیاری از تحلیلگران حوزه های اقتصاد و روابط بین‌الملل هیچ کشوری به اندازه ایران در طول تاریخ تحت شدیدترین تهدیدها و تحریم‌ها قرار نگرفته است.

خسروی گفت: ظرف این سه سال اخیر، تحریم‌های سخت‌افزاری(بانک‌مرکزی، بانک‌های عامل،فولاد، پتروشیمی ‌و…) انجام شد و دلیلش این بود که همیشه فشار جدیدی در عرصه بین‌المللی روی ایران داشته باشد؛ هر چه تحریم‌ها بیشتر شد با مقاومت و همراهی مردم مواجه شد اما آمریکا در دو مقوله جنگ اقتصادی و روانی به اهداف اصلی خود که فروپاشی کشور بود نرسید؛ اگر این تحریم‌ها علیه هر کشوری رخ می داد منجر به فروپاشی آن کشورها می‌شد.بعبارتی هیچ کشوری در جهان حتی بزرگترین کشورهای اقتصادی تاب تحمل این تحریم‌ها را ندارد
وی در ادامه با اشاره به تاثیر تعامل قوا در کشور برای حل مشکلات گفت: توصیه به دولت، مجلس و احزاب این است که تعاملات خود را در راستای منافع ملی بیشتر کنند؛ شرایطی را ایجاد نکنند که آنچه را که دولتهای غربی، آمریکا و متحدانش در حاشیه خلیج فارس و به ویژه اسراییل در طول این سه سال به آن نرسیدند را از دست بدهیم
بنده معتقدم که موضوع تحریم‌ها را آمریکا بصورت فرسایشی ادامه خواهد داد و پیشنهاد میکنم که وزرای دولت سیزدهم بایستی برنامه هایشان هم با فرض وجود تحریم باشد وهم با فرض عدم اتکا به بودجه دولت.
این اقتصادان عنوان کرد: در تنش‌ها حس هم‌افزایی و اعتماد مردم کاهش می‌یابد و سرمایه اجتماعی کمرنگ می شود. تشتت آرا روی اعتماد و اتحاد ملی تاثیر گذار است و اثرات نامطلوبی به بار می‌آورد، در حالیکه باید از هر گونه تنش آفرینی در کشور بکاهیم.
خسروی گفت :شرایط کشور به گونه ایست که برای رشد اقتصادی و ارتقا سطح رفاه و معیشت مردم نباید نگاهمان به بودجه برنامه ريزي شده در کشور باشد.به عبارتی وزرای دولت سیزدهم بخصوص وزرای صمت ،جهادکشاورزی ،تعاون رفاه وتامین اجتماعی واقتصاد بایستی از برنامه هایی برخوردار باشند که نه تنها متکی به بودجه دولت نباشند بلکه با رویکرد اقتصاد مردم محور بتوان نقدینگی موجود در کشور را در مسیر جهش تولید قرار دهند.من ۷معتقدم با همین شرایط تحریم می‌توان با اولویت بندی،حوزه های پیش برنده استراتژیک و پیشران را در عرصه تولید به بالاترین سطح از ظرفیت برسانیم.بعنوان مثال اگر سیاست‌گذاری‌های دولت جدید در حوزه مدیریت واردات و صادرات به درستی تدوین و اجرا شود به راحتی می‌توانیم هم از جهش تولید برخوردار شویم و هم در زیر مجموعه وزارت صمت ظرف یکسال بیش از دویست هزار شغل ایجاد کنیم.
واقعیت اینست که برنامه های بسیار واقعگرایانه و قابل اجرایی وجود دارد که در همه دستگاه‌ها خصوصا وزارت صنعت معدن و تجارت ،چنانچه امکان ارائه آنها وجود داشته باشد می‌توان هم نظام تصمیم سازی و هم تصمیمگیری را درمسیر رشد و جهش اقتصادی قرار داد.
وزارت صمت از نظر ساختار و نمودارهای گردش جریان کار (dfd) در شرایط بسیار نامطلوبی قرار دارد که باید با مهندسی مجدد آن را متحول کرد.
عدم شفافیت از دیگر معضلات وزارت صمت میباشد که نتیجه آن تولید رانت و مافیای واردات آنهم بصورت طلایی است.
نکته جالبی که اخیرا جناب آقای روحانی مطرح کردند این بود که ناکارآمدی وزارت صمت را در عدم موافقت مجلس شورای اسلامی در تفکیک وزارت بازرگانی از صنایع دانست این در حالیست که در اکثر کشورهای جهان ،صنایع وتجارت با هم در یک ساختار طراحی شده اند.
چونکه بر اساس اصول تناسب مسئولیت با اختیارات ،وحدت فرماندهی و اصل وحدت رویه مطلوبتر آنست که صنایع و بازرگانی را در قالب یک وزارتخانه داشته باشیم.

 

مصاحبه مازیارخویشوند با بهزادخسروی